Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie Midrasz Lab.
Podejmiemy próbę analizy kanonicznych tekstów żydowskich i przełożenia ich na język sztuki. Dzięki wymianie kreatywnych idei między uczestnikami oraz twórczej interakcji z tekstem spróbujemy stworzyć współczesne midrasze.
Midrasz (od heb. studiować, interpretować) metoda objaśniania wersów Tory w formie legend, opowiadań i przypoweści.
Projekt powstaje dzieki wsparciu Fundacji L.A. Pincus Fund for Jewish Education in the Diaspora, Israel.
Projekt składa się z pięciu części, a każda z nich bazuje na jednej z Megilot. Poszczególne zwoje analizowane będą w kontekście zbliżającego się święta:
[asection title=”Midrash Lab #1: Megilat Ester”]
20.03.2011 18:00-22:00,Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18Teatr Midraszowy Beit Kraków zaprasza wszystkich (a szczególnie artystów) zainteresowanych twórczym interpretowaniem kanonicznych tekstów żydowskich do udziału w projekcie Midrasz Lab. Podczas organizowanych „Laboratoriów sztuki” podejmiemy próbę stworzenia współczesnych midraszy w oparciu o różne dyscypliny sztuki (teatr, muzykę, grafikę, scenografię, film, fotografię…)Pierwsze spotkanie – o sensie i znaczeniu Księgi Estery oraz jej głównej bohaterce – to improwizacje Mileny Kartowskiej (aktorki i wokalistki z Francji), oparte o techniki teatralne Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby..
|
[asection_end][asection title=”Midrasz Lab #2: Pieśn nad Pieśniami”]
Zapraszamy wszystkich, nie tylko artystów, do aktywnego udziału w warsztatach fotograficznych. Podejmiemy próbę stworzenia artystycznej interpretacji tekstu Pieśni nad Pieśniami. Poprzez eksperyment z medium fotografii poszukamy indywidualnych wartości w tekście. Midrash Lab poprzedzony będzie dwiema sesjami edukacyjnymi.Warsztaty poprowadzi Anna Zakrzewska.Sesje edukacyjne: 4 maja i 11 maja, g.17.00, Galeria Shalom, ul. Józefa 16, KrakówMidrasz Lab: 15 maja, g. 18.00, Studio Fotograficzne Manufaktura Obrazu, ul. Dajwór 14, Kraków |
[asection_end][asection title=”Midrash Lab #3: Księga Ruth”]
Trzecia odsłona projektu Midrash Lab – warsztaty podczas których zmierzymy się z próbą interpretacji i przełożenia tekstu Księgi Ruth na język filmu.Warsztaty poprowadzą: Agnes Skrzypulec i Michał PabianWarsztaty zostaną poprzedzone dwiema sesjami edukacyjnymi: 04.06, godz. 19:00, ul. Meiselsa 4
|
[asection_end]
[asection title=”Midrash Lab #4: Lamentacje”]
07.08.2011 (Niedziela | Sunday), 16:00 – 18:00
|
[asection_end]
[asection title=”Midrash Lab: Lamentacje część druga – warsztaty z Mikołajem Trzaską”]
MIDRASZ LAB #4: Treny Jeremiasza
MEDIUM: Muzyka
CZAS: 21 stycznia 2012, g. 19.00
MIEJSCE: Cheder Cafe, ul. Józefa 36
PROWADZI: Mikołaj Trzaska
WYSTĘPUJĄ: Mikołaj Trzaska (saksofony), Zofia Bartoszewicz (wokal)
WSTĘP WOLNY
Więcej informacji +48 510 091 703, kontakt@beitkrakow.org
Jeśli uważasz, że współczesna muzyka żydowska to fascynujący, wciąż trwający radykalny eksperyment w duchu dialogu z Tradycją; jeśli przypuszczasz, że klucz do źródła twóczości tkwi w woli nieodstępowania od duchowości, bycia blisko niewyrażalnego, nie zaś jedynie w zdolności do ekspresji; jeśli sam jesteś artystą lub po prostu jesteś otwarty na sztukę; jeśli zastanawiasz się nad współczesnym znaczeniem klasycznych tekstów żydowskich…
…przyjdź na Midraszowe Laboratorium Muzyczne i weź udział w powstawaniu współczesnego muzycznego midrasza (interpretacji).
Naszym przewodnikiem po świecie nieskrępowanej improwizacji, inspirowanej tekstem Trenów Jeremiasza (Księgi Eicha) będzie znakomity kompozytor i saksofonista, jedyny i niepowtarzalny Mikołaj Trzaska.
Partnerami wydarzenia są Galeria Shalom, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Festiwal Nowa Muzyka Żydowska
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu L.A. Pincus Fund for Jewish Education in the Diaspora, Israel
[asection title=”Midrash Lab #5: Księga Koheleta”]
[asection_end]
[asection title=”Midrash Lab : Presentation Day”]
MIDRASZ LAB- DZIEŃ PREZENTACJI PROJEKTU#1- 4 marca 2012, Żydowskie Muzuem Galicja
Podsumowanie projektu Midrasz Lab, który zaowocował pięcioma współczesnymi midraszami artystycznymi.
MIDRASZ LAB- DZIEŃ PREZENTACJI PROJEKTU#2- 5 lipca 2012, Żydowskie Muzuem Galicja
Instalacja artystyczna: teatr, malarstwo, fotografia, film, muzyka. Młodzi artyści interpretują tradycyjne teksty zbioru pięciu Megilot (Pieśn nad Pieśniami, Księga Ruth, Lamentacje, Kohelet, Księga Estery). Prezentowane współczesne midrasze artystyczne powstały w ramach rocznego projektu Midrasz Lab.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
[asection_end]
[accordion_end]
Galerie
Midrasz Lab #1: Zwój Estery
Pierwsze Laboratorium sztuki – o sensie i znaczeniu Księgi Estery oraz jej głównej bohaterce – to improwizacje Mileny Kartowskiej (aktorki i wokalistki z Francji), oparte o techniki teatralne Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby.
Midrasz Lab #2: Pieśn nad Pieśniami
W ramach warsztatów fotograficznych podejęto próbę stworzenia artystycznej interpretacji tekstu Pieśni nad Pieśniami. Poprzez eksperyment z medium fotografii poszukiwano indywidualnych wartości w tekście.
Sesje edukacyjne: 4 maja i 11 maja, g.17.00, Galeria Shalom, ul. Józefa 16, Kraków
Midrasz Lab: 15 maja, g. 18.00, Studio Fotograficzne Manufaktura Obrazu, ul. Dajwór 14, Kraków
Midrasz Lab #3: Shavuot – Megilat Ruth (Księga Rut)
Zapraszam już do trzeciej odsłony projektu Midrash Lab
Midrash lab jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem, gdzie kreatywni ludzie tworzą współczesne interpretacje kanonicznych tekstów żydowskich. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których zmierzymy się z próbą interpretacji i przełożenia tekstu Księgi Ruth na język filmu.
Warsztaty poprowadzą: Agnes Skrzypulec i Michał Pabian
Miejsce: Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18
Czas: 12.06.2011 godzina 18:00
Midrasz Lab #4: Lamentacje
Midrasz Lab #5: Księga Koheleta
Czas: 1.08.2011 godzina 18:00
Midrasz Lab: Prezentacja projektu
20.03.2011 18:00-22:00,Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18Teatr Midraszowy Beit Kraków zaprasza wszystkich (a szczególnie artystów) zainteresowanych twórczym interpretowaniem kanonicznych tekstów żydowskich do udziału w projekcie Midrasz Lab. Podczas organizowanych „Laboratoriów sztuki” podejmiemy próbę stworzenia współczesnych midraszy w oparciu o różne dyscypliny sztuki (teatr, muzykę, grafikę, scenografię, film, fotografię…)Pierwsze spotkanie – o sensie i znaczeniu Księgi Estery oraz jej głównej bohaterce – to improwizacje Mileny Kartowskiej (aktorki i wokalistki z Francji), oparte o techniki teatralne Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby.Projekt jest realizowany dzięki wsparciu L.A. Pincus Fund for Jewish Education in the Diaspora, Israel
|